Çevre Politikamız


Yeşilin , dünyayı saran en güzel renk olduğun ainanıyor ve sürdürülebilecek bir gelecek için çevreci teknolojiler üretiyoruz.

"Tasarımı ile Yeşil"

En son teknoloji, CO2 emisyonunu nasıl azaltır.

Küresel ısınma, acil müdahale gerektiren bir konudur ve otomotiv endüstrisi, yakıt ekonomisini geliştirmek ve CO2 emisyonlarını azaltmak için gayretle çalışmaktadır. Aerodinamik özellikler, özellikle otoyol hızlarında, emisyonların azaltılmasında büyük bir rol oynayabilir. Bu nedenle uzman mühendislerimiz, kapsamlı rüzgar tüneli denylerinde ölçekli modeller ve bilgisayar simülasyonları kullanarak yeni gövde şekilleri oluşturuyor. Hatta ArGe departmanı, prototip araçların özelliklerini daha üretilmeden aerodinamik test edebilmek için için sofistike bir Sanal Gerçeklik teknolojisi geliştirilmiştir. Aynı teknolojiyi kullanan tasarım mühendislerimiz, gerçekçi bir parkurda “sürüş yapabilmekte” ve hatta farklı boydaki bir sürücünün neler göreceğini tecrübe edebilmektedir. Bir prototipi test etmekle karşılaştırıldığında, bu enerjiden, malzemeden ve yakıttan tasarruf sağlar.

Tasarım mühendislerimiz, gelecek araçlarında kullanılacak yeni çevre dostu malzemeleri de test etmektedir. Bunlardan bazıları, bitki bazlı bir reçine ailesi olan Yeşil Plastik de dahil olmak üzere, Concept-cX ile gösterilmişti. Bunlar, zemin paspasları, kapı trimleri, koltuk sırtlığı panelleri ve diğer iç trim malzemelerinin de aralarında bulunduğu birçok parça için kullanılabilir.

"Daha Yeşil Fabrikalar"

Süreçlerimizi sürekli takip ediyor ve geliştiriyoruz

Çevreci performans koşulları tüm Mitsubishi Motors Corporation ve Mitsubishi Motors (Tayland) fabrikalarındaki Çevre Yönetim Sistemi, ISO 14001 standardı doğrultusunda sertifikalandırılmıştır. Bu standart, çevre ile ilgili tüm hususların ve hatta gürültü gibi rahatsız edici yerel konuların değerlendirilmesini, kaydedilmesini ve ardından bir sürekli gelişim programı ile hafifletilmesini sağlar. İşletmemizin her açısında, azaltma (Reduce), yeniden kullanma (Reuse) ve geri dönüştürmeden (Recycle) oluşan Mitsubishi 3R ilkesi yakından takip edilir.

Yeni süreçlerin benimsenmesi, atık suya karışan ağır metal miktarını 1989 yılından bu yana %99 azaltmıştır. Aynı zamanda, araçlarımızın üretiminde genel olarak daha az su kullanıyoruz. Su bazlı boya malzemeleri kullanarak hidrokarbon emisyonunu büyük ölçüde düşürdük ve süreçlerimizi sürekli optimize ederek daha az atık üretiyor ve daha az ambalaj malzemesi kullanıyoruz.

Enerji tüketimini ve karbondioksit (CO2) emisyonunu düşürmeye ve yeni malzemeler için en ideal geri dönüşüm tekniklerini kullanmaya devam edeceğiz.

"Geri Dönüşüm Çalışmaları"

2002 yılından bu yana araçların geri dönüşümü

Mitsubishi Motors, çevreye en yüksek saygıyı gösterir ve aracınızın ekonomik ömrünü doldurduktan sonra geri dönüştürülüp tekrar kullanılabilecek malzemeleri seçer. Her aracı mümkün olduğunca uzun ömürlü olacak şekilde üretiyoruz, fakat bu uzun ömürleri de sona ermek zorundadır. EG Kullanım Ömrünü Doldurmuş Araçlar Direktifi ve ilgili tüm ulusal düzenlemeler doğrultusunda aracı geri alıp, çevre dostu bir şekilde geri dönüştüreceğiz.

Avrupa’da 1 Temmuz 2002 tarihinden itibaren satılan tüm Mitsubishi Motors araçları (3,5T GVW’ye kadar), aracın tüm temel bileşenlerinin eksiksiz olması ve atık içermemesi koşuluyla, tahsis edilen geri alım noktalarından birinde son ruhsat sahibinden ücretsiz olarak geri alınacaktır. Bu, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, satış tarihine bağlı olmaksızın Avrupa’da satılan tüm Mitsubishi Motors araçları için geçerlidir. Mitsubishi Motors kullanım ömrünü doldurmuş araçlarının geri alımı için, bir toplama noktası ağı mevcuttur.

Size en yakın geri dönüşüm noktasını görmek için tıklayınız.

Bir aracın ek atık içeriyor ve önemli bileşenlerinin eksik olması durumunda, yetkili geri alım noktası ücret talep etme hakkına sahiptir. Aracınızın geri dönüşüm için kabul edilmesi üzerine, yetkili geri alım noktaları size Mitsubishi aracınızın tescilinin kaldırılması için yetkili merciler tarafından istenecek olan bir İmha Sertifikası (COD) verecektir.

"Çevre Raporları"

Mitsubishi Motors Corporation tarafından çevrenin korunması

Çevrenin korunması, 21. yüzyılın en büyük sorumluluklarından biri olacak. Mitsubishi Motors, sürdürülebilir çevreci gelişim ve koruma sağlayabilmek için bütün gayretiyle çalışmaktadır. Çevreyi koruma önlemlerinin kapsamlı ve dünya çapındaki raporu, Mitsubishi Motors Japonya’nın yıllık çevre raporunda belgelendirilmiştir.

Mitsubishi Motors Corporation’un çevreyi koruma ile ilgili bilgileri ve değerleri, aşağıdaki linklerde verilmiştir (ingilizce):

Environmental report 2013 (22 pages, 3604 KB, English)
Environmental report 2012 (22 pages, 7020 KB, English)
Environmental report 2011 (20 pages, 4069 KB, English)
Environmental report 2010 (11 pages, 2719 KB, English)
Environmental report 2009 (11 pages, 3415 KB, English)
Environmental report 2008 (64 pages, 3770 KB, English)
Environmental report 2007 (64 pages, 1780 KB, English)
Environmental report 2006 (66 pages, 2912 KB, English)